St Augustine Secondary and Trinity College East advanced to the East Zone Intercol semifinal round today after comfortable wins over Holy Cross College and Valencia Secondary respectively in a Larry Gomes Stadium double header.
St Augustine were first out of the blocks as the Premier Division outfit routed second tier football school, Holy Cross College, 8-1. Kyle Carrington and Tyreek York both notched doubles for the ‘Green Machine’ while Joshua Ambrose, Dwight Jordan, Rivaldo Patron and Tyrese Spicer chipped in with one item apiece.
Trinity East didn’t manage such an emphatic scoreline but a Nicholas Collins double and one goal each from Terrell Wiley and Isaiah Williams was enough for a 4-0 triumph over Valencia into a clash of first and second tier Secondary School Football League (SSFL) outfits.
St Augustine and Trinity East will face each other from 3.30pm on Thursday in the East Zone semifinal at the Larry Gomes Stadium. In the other East semifinal on Thursday, defending East Intercol champs, San Juan North Secondary, play the lone remaining Championship Division team in the zone, Manzanilla Secondary, from 1.30pm at the same venue.
Intercol action continues in North, South and Tobago zones tomorrow with St Anthony’s College, Presentation College (San Fernando) and Signal Hill Secondary all scheduled to make their bows.
The pick of the contests will be a Mucurapo Road derby—albeit at the Hasely Crawford Stadium—between neighbours East Mucurapo Secondary and Fatima College from 3pm. This fixture will be followed by a clash between St Anthony’s College and Tranquility Secondary from 5pm.
Only goal difference separated East Mucurapo and St Anthony’s in third and fourth place respectively in the Premier Division standings. At present, Fatima are pushing to rejoin the SSFL top flight via the Big Five competition. East Mucurapo will provide a reminder of what they are missing.
[sports-match template=”logos” match=”57529″]The Girls Intercol competition kicked off last weekend with Tranquility Secondary’s 10-0 romp against Success Laventille offering the most eye-catching result.
See below for more results and fixtures:
Intercol results
Sunday 10 November
(Intercol Girls East Quarterfinals)
San Juan North 2, Valencia Secondary 1 at El Dorado East;
Manzanilla Secondary 2, Bishop Anstey East 4 at St Augustine;
(Intercol Girls Tobago Quarterfinals)
Bishop’s High 6, Goodwood Secondary 1 at Plymouth Recreation Ground;
Scarborough Secondary 1, Mason Hall Secondary 0 at Plymouth Recreation Ground;
(Intercol Girls North Quarterfinals)
Tranquility Secondary 10, Success Laventille 0 at QRC;
(Intercol Girls South Quarterfinals)
Point Fortin East 3, Moruga Secondary 0 at Mannie Ramjohn Stadium;
*—Pt Fortin won by default
(Intercol Girls Central Quarterfinals)
Chaguanas North 3, Chaguanas South 0 at Ato Boldon Stadium.
Monday 11 November
(East Quarterfinals)
St Augustine Secondary 8 (Kyle Carrington [2], Tyreek York [2], Joshua Ambrose, Dwight Jordan, Rivaldo Patron, Tyrese Spicer), Holy Cross College 1 at Larry Gomes Stadium;
Trinity College East 4 (Nicholas Collins [2], Terrell Wiley, Isaiah Williams), Valencia Secondary 0 at Larry Gomes Stadium.
Upcoming Intercol fixtures
Tuesday 12 November
(North Quarterfinals)
East Mucurapo Secondary v Fatima College, 3pm, Hasely Crawford Stadium;
St Anthony’s College v Tranquility Secondary, 5pm, Hasely Crawford Stadium;
(Tobago Quarterfinals)
Signal Hill Secondary v Pentecostal L&L, 2pm, TBD;
Scarborough Secondary v Bishop’s High, 4pm, TBD;
(South Quarterfinals)
Pleasantville Secondary v Moruga Secondary, 1.30pm, Mannie Ramjohn Stadium;
Presentation (San F’do) v Pt Fortin East, 3.30pm, Mannie Ramjohn Stadium;
(Intercol Girls North Quarterfinals)
St Joseph’s Convent v Diego Martin Central, 3pm, Mucurapo Road;
Wednesday 13 November
(Central Semifinals)
Chaguanas North v Miracles Ministries, 3pm, Ato Boldon Stadium;
Carapichaima East v Couva East Secondary, 5pm, Ato Boldon Stadium;
Thursday 14 November
(East Semifinals)
San Juan North v Manzanilla Secondary, 1.30pm, Larry Gomes Stadium;
St Augustine Secondary v Trinity College East, 3.30pm, Larry Gomes Stadium;
(Girls Central Semifinals)
Holy Faith v Miracle Ministries, 3pm, Ato Boldon Stadium;
Carapichaima East v Chaguanas North, 5pm, Ato Boldon Stadium;
(Girls North Semifinals)
Bishop Anstey v Tranquility Secondary, 3.30pm, Westmoorings;
Holy Name v St Joseph’s Convent/Diego Martin Central, 3.30pm, Mucurapo Road;
(Girls South Semifinals)
Fyzabad Secondary v Fyzabad Anglican Secondary, 1.30pm, Mannie Ramjohn Stadium;
Pleasantville Secondary v Pt Fortin East Secondary, 3.30pm, Mannie Ramjohn Stadium;
(Girls Tobago Semifinals)
Signal Hill v Scarborough Secondary, 1.30pm, TBD;
Speyside High v Bishop’s High, 3.30pm, TBD.