Home / Volley / Global Football / Wired868’s week in football: 28 October – 3 November

Wired868’s week in football: 28 October – 3 November

The Secondary Schools Football League (SSFL) Premier Division comes to a thrilling finale, the promotion race gets started in earnest in the SSFL Big Five competition and the Trinidad and Tobago Super League (TTSL) and First Citizens Bank Cup is gathering steam.

Here’s what happening in local football from Monday 28 October to Sunday 3 November:

Photo: Naparima coach Angus Eve (left) gestures while Presentation coach Shawn Cooper watches on during SSFL action in Marabella on 23 October 2019.
(Copyright Allan V Crane/CA-Images/Wired868)

Sunday 27 October

(Girls CFU U-14 Challenge Series)

Grenada v Cuba, 5pm, Ato Boldon Stadium, Couva;

Trinidad and Tobago v Suriname, 7pm, Ato Boldon Stadium, Couva;

(Terminix Trinidad and Tobago Super League)

Metal X Erin FC v Police FC, 5.30pm, Erin Recreation ground;

Prisons FC v Petit Valley/D’go Martin Utd, 3.30pm, YTC, Arouca;

RSSR FC v Bethel United, 3.30pm, Hasely Crawford Stadium training ground;

QPCC v San Fernando Giants, 4pm, Serpentine Road, St Clair;

Breana-Smith
Photo: Trinidad and Tobago forward Breana Smith prepares to drive home during CFU Girls U-14 action against Grenada in Couva on 25 October 2019.
(Courtesy Daniel Prentice/CA-Images/Wired868)

Tuesday 29 October

(SSFL Big Five)

Fatima College v Moruga Secondary, 3.40pm, Mucurapo Road;

Signal Hill Secondary v Chaguanas North, 3.40pm, Tobago;

Arima North are on a bye

(Girls CFU U-14 Challenge Series)

Suriname v Grenada, 5pm, Ato Boldon Stadium, Couva;

Trinidad and Tobago v Cuba, 7pm, Ato Boldon Stadium, Couva;

Photo: San Juan North defender Elisha Garcia (background) wins an aerial challenge with Naparima College midfielder Kodel Frontin during SSFL action at Lewis Street on 26 October 2019.
(Copyright Allan V Crane/CA-Images/Wired868)

Wednesday 30 October

(SSFL Premier Division)

Presentation (San F’do) v QRC, 3.30pm, Mannie Ramjohn Stadium;

East Mucurapo v Speyside Secondary, 3.30pm, Mucurapo Road;

Trinity East v Carapichaima East, 3.30pm, Trincity;

Pleasantville Secondary v St Augustine Secondary, 3.30pm, Pleasantville;

St Mary’s College v Trinity Moka, 3.30pm, Serpentine Road;

Malick Secondary are on a bye

(Terminix TTSL)

Metal X Erin FC v Club Sando Uprising Yths, 6pm, Erin Recreation Ground;

Thursday 31 October

(Intercol East Prelims)

El Dorado East v Malabar Secondary, East Prelims, 3.30pm, Larry Gomes Stadium;

Photo: Defence Force playmaker Hashim Arcia (right) tries to escape from Morvant Caledonia flanker Ryan Jordan during Ascension action at the Larry Gomes Stadium on 18 September 2019.
(Copyright Annalicia Caruth/Wired868)

Friday 1 November

(Intercol North Prelims)

Fatima College v Blanchisseuse Secondary, 3.30pm, Serpentine Road;

Mucurapo West v Tranquillity Secondary, 5pm, Mucurapo Road;

St Mary’s College v D’go Martin Central, 3.30pm, Westmoorings;

(FCB Cup)

AC Port of Spain v M’vt Caledonia AIA, 6pm, Diego Martin Sporting Complex;

Police FC v Defence Force, 8pm, Diego Martin Sporting Complex;

Saturday 2 November

(SSFL Premier Division)

St Benedict’s College v San Juan North, 3.30pm, Mannie Ramjohn;

Photo: Arima North Secondary midfielder Stephen Moore (centre) battles for possession during East Zone Championship action against Malabar Secondary on 4 October 2019.
Arima North won 4-0.
(Copyright Daniel Prentice/Wired868)

(SSFL Big Five)

Moruga Secondary v Chaguanas North, 3.40pm, Moruga;

Arima North v Signal Hill, 3.40pm, Arima Old Road;

Fatima College are on a bye

(FCB Cup)

Central FC v Point Fortin Civic, 4pm, Ato Boldon Stadium;

W Connection v Terminix La Horquetta Rangers, 6pm, Ato Boldon Stadium;

(Terminix TTSL)

Matura ReUnited v Prisons FC, 7pm, Matura Recreation Ground;

Club Sando Uprising Yths v QPCC, 6.30pm, Guapo Recreation Ground;

Photo: Prisons forward Jordan Devonish (left) tries to hold off Jabloteh defender Taryk Sampson during Ascension Invitational action at Bourg Mulatresse on 18 August 2019.
(Copyright Allan V Crane/CA-Images-Wired868)

Sunday 3 November 

(FCB Cup)

1976 FC Phoenix v Tiger Tanks Club Sando, 4pm, Hasely Crawford Stadium;

San Juan Jabloteh v Cunupia FC, 6pm, Hasely Crawford Stadium;

(Terminix TTSL)

FC Santa Rosa v Bethel United, 3.30pm, Arima Velodrome;

San Fernando GiantsUTT FC, 3.30pm, Mannie Ramjohn Stadium Training Ground;

RSSR FC v Guaya United, 4pm, Curepe Recreation Ground, Knowles Street;

Metal X Erin FC v Petit Valley/D’go Martin Utd, 5.30pm, Erin Recreation Ground.

About Editor

Editor

Check Also

Wired868’s week in football: 4 Nov – 10 Nov

Naparima College are at the cusp of SSFL Premier Division glory again, Moruga Secondary near …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *